Sezon na jaskinie lodowcowe

Przylatujesz na Islandię i chcesz zobaczyć jaskinię lodową. I wcale się nie dziwię, są one przepiękne. Jaskinia lodowa to końcowa część całego “systemu hydraulicznego” lodowca. Początek jaskini lodowej to moulin’y, co można przetłumaczyć jako młyny lodowcowe. Powstają one na skutek topienia się lodowca i na przez nierówności terenu woda wytapia dziury w powierzchni lodowca. Tunele łączą się w coraz większe i na końcu odprowadzają wodę z lodowca do laguny. W zimie, od początku listopada do końca marca temperatura jest ujemna, przez co jaskinia zamarza, poziom rzeki znacząco spada i można bezpiecznie wejść do środka. Podczas wycieczki każdy dostanie kask i w zależności od jaskini, raki lub kolce pod buty.  Gdy robi się cieplej, strop jaskini robi się coraz cieńszy i na końcu zapada się, dlatego w lecie nie prowadzimy wycieczek do jaskiń lodowych.

Problem w tym, że… jaskinia lodowa jaskini lodowej nierówna.

Photo: Norbert Von Niman
Jaskinia lodowcowa

Continue reading „Sezon na jaskinie lodowcowe”

Öræfajökull, czy będzie o nim głośno?

Öræfajökull to jeden ze stratowulkanów Islandii. Znajduje się on w południowo-wschodniej części Islandii, regionie Öræfi. Powstał on wskutek powtarzających się erupcji wulkanicznych z tego samego punktu przez ostatnie 5-7 milionów lat. Wznosi się on na wysokość 2110 na poziomem morza z kalderą 4×3 km na wysokości 1780-1840 m n.p.m. Powyżej wysokości 1000 m n.p.m. wulkan jest pokryty lodowcem dochodzącym do 540 metrów głębokości wewnątrz kaldery. Objętość wulkanu wynosi około 350-400 km3, co czyni go jednym z najpotężniejszych stratowulkanów Islandii i Europy.

Kaldera Öræfajökull (źródło: http://icelandicvolcanoes.is/cataloguePhotos/ORA/ORA03.jpg)

Continue reading „Öræfajökull, czy będzie o nim głośno?”

Moulineering, czyli jak wygląda lodowiec od środka

Zastanawiałeś/aś się kiedyś jak wygląda lodowiec w środku? Pionowe i poziome tunele kończące się przy lagunie lodowcowej, znane są jako moulin’y, co można przetłumaczyć jako młyny lodowcowe. Powstają one na skutek topienia się powierzchni lodowca i na skutek nierówności terenu woda wytapia dziury w powierzchni lodowca. Doprowadzają wodę do dna lodowca i później do laguny lodowcowej. Islandczycy nazywają je Svelgur, czyli „ten co dużo je”. Zimą moulin’y są całkowicie zamarznięte i dzięki braku wody przepływającej przez nie, można do niech bezpiecznie wejść i się rozejrzeć. Sport nietypowy nazywający się moulineering.

Stojąc na dnie moulin’u spoglądając w górę, można spodziewać się takich widoków.

Continue reading „Moulineering, czyli jak wygląda lodowiec od środka”